Startuje Mundus Cantat 2018!

Perfromance muzyczny, Mrozu i Sound & Grace na chór, rozśpiewana Parada Chórów, koncert fenomenalnego zespołu 5/6 – te wszystkie muzyczne atrakcje czekają na trójmiejską publiczność w ramach Międzynarodowego Festiwalu Mundus Cantat Sopot 2018. Start już w piątek 11 maja!

Międzynarodowy Festiwal Chóralny MUNDUS CANTAT – największy chóralny event w Polsce –  odbędzie się w tym roku w dniach od 11 do 20 maja 2018. Organizatorami festiwalu obok Fundacji Mundus Cantat są Miasto Sopot oraz Bałtycka Agencja Artystyczna BART. W tym roku, w związku z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, organizatorzy festiwalu kładą duży nacisk na muzyczne akcenty polskie. W programie festiwalu znajduje się wielu znakomitych artystów z Polski, na koncertach rozbrzmiewać będzie polska muzyka, na Gali Finałowej usłyszmy Gaude Mater Polonia w wykonaniu chórów z całego świata a nowopowstała specjalna kategoria  muzyczna polega na wykonaniu pieśni współczesnego, kaszubskiego kompozytora. Tymi działaniami MUNDUS CANTAT będzie promować kulturę polską na arenie międzynarodowej.

Festiwal to również dziesiątki wydarzeń: koncerty młodych artystów, Parada Chórów „Monciakiem” oraz różne formy wyrazu artystycznego jak performance na dworcu i sopockim molo, czy śpiewający stretching. Tydzień przed festiwalem chóry z Trójmiasta i regionu wraz z solistami – kolumbijskim tenorem Juanem Felipe Alavarado oraz wokalistą Kacprem Fułkiem – wezmą udział w evencie promującym festiwal. Wspólnie na terenie Centrum Sopot (Dworzec PKP) wykonają piosenką „Nic do stracenia” Mroza i zespołu Sound’n’Grace. Organizatorzy otwierają się tym samym na przypadkowego widza-słuchacza, proponują komunikatywny przekaz realizując ideę popularyzacji śpiewu zespołowego, jednocześnie zapraszając go do wzięcia udziału w festiwalu w roli słuchacza.

Koncert Inauguracyjny pt. „Muzyczny Spacer” przez wieki uświetni Zespół Art’n’Voices z Wejherowa, laureat nagrody Grand Prix festiwalu Mundus Cantat z roku 2015. Będzie to wielkie święto młodej polskiej chóralistyki. Usłyszymy kompozycje młodych kompozytorów, których utwory również zaproponowaliśmy w kategorii specjalnej. Tego wieczoru wybrzmią muzyczne dzieła Anny Rocławskiej-Musiałczyk, Adama Diesnera oraz Marka Raczyńskiego.

Natomiast w trakcie Koncertu Finałowego wystąpi młody, energetyczny Zespół 5/6 (pięć szóstych) z Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku.

MUNDUS CANTAT to również wysokiej rangi konkurs umożliwiający twórczy dialog między chórzystami z Polski i z zagranicy. Organizatorzy zapraszają chóry dorosłe, seniorów, akademickie oraz dziecięco-młodzieżowe, aby rywalizowały w kilku kategoriach muzycznych: muzyka sakralna, świecka (w tym folklor) oraz gospel, jazz, spirituals.

W tym roku w wyniku podjęcia współpracy z Muzeum Literatury i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, wprowadzono nową kategorię muzyczną – kategorię specjalną, która będzie polegała na wykonaniu jednego utworu w języku kaszubskim,  autorstwa współczesnego kompozytora  z młodego pokolenia. Dzięki temu międzynarodowi uczestnicy festiwalu będą mieli sposobność obcowania z polskim folklorem oraz poszerzą swoją wiedzę o polskiej muzyce. Jednocześnie organizatorzy mają na względzie propagowanie dokonań debiutujących twórców polskich wśród licznie zgromadzonych zespołów chóralnych ze świata.

Tym co wyróżnia MUNDUS CANTAT spośród innych tego typu konkursów jest starannie dobrany, międzynarodowy skład jurorski. Tegoroczne zespoły ocenią wybitni specjaliści w dziedzinie chóralistyki z całego świata: prof. Stojan Kurat ze Słowenii, maestro Jae Joon Lee z Korei Południowej, maestro Marco Ugalde z Meksyku, prof. Wiesław Delimat z Krakowa oraz prof. Marcin Tomczak, dyrektor artystyczny festiwalu reprezentujący Akademię Muzyczną w Gdańsku.

Ponad to w programie Festiwalu znajdą się koncerty z udziałem wyjątkowych chórów z krajów takich jak Białoruś, Łotwa, Szwecja i Ukraina oraz liczna reprezentacja polskich chórów z Leszna, Lęborka, Koszalina, Gdańska, Opola, Sopotu i Wejherowa , które pokażą odmienność swojej kultury oraz zaprezentują swoje techniki wykonawcze.

Patronatem honorowym obejmują wydarzenie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk oraz Jego Magnificencja prof. dr hab. Maciej Sobczak – Rektor Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Poza Koncertem Finałowym, wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest wolny.