2. Gdański festiwal dla Młodych

Młodzi, zdolni i rozśpiewani przyjadą do Gdańska już 31 marca, aby wziąć udział w 2. Gdańskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym dla Młodych MUNDUS CANTAT. Na deskach Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku sprawdzą swoje muzyczne umiejętności i zawalczą o nagrodę Grand Prix.  

W dniach 30 marca – 1 kwietnia odbędzie się 2. Gdański Międzynarodowy Festiwal Chóralny dla Młodych MUNDUS CANTAT. Fundacja MUNDUS CANTAT po raz drugi stworzy młodym ludziom ze świata możliwość muzycznej konfrontacji tego co najcenniejsze, ich muzycznych talentów, w pięknych salach Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki. Do Gdańska przyjadą chóry młodzieżowe i dziecięce z Litwy, Rosji oraz z Polski. Zespoły będzie oceniać profesjonalne i wymagające jury w składzie: dr Teresa Pabijańczyk – adiunkt  Akademii Muzycznej w Gdańsku w zakresie emisji głosu, ad. dr hab. Beata Wróblewska  – zastępca dyrektora Instytutu Dyrygentury Chóralnej i Oratoryjno-Kantatowej, dr Michał Kozorys – prodziekan Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu  Akademii Muzycznej w Gdańsku, dyrektor artystyczny festiwalu.

Ceremonię Otwarcia festiwalu, która odbędzie się 31 marca (piątek) o godz. 17.30 w Sali Koncertowej (budynek czerwony) Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki, uświetni Chór Akademicki AM. Przesłuchania konkursowe, również w tym samym miejscu, ruszą już następnego dnia od godz. 10.  Natomiast Koncert Finałowy wraz z ogłoszeniem wyników odbędzie się w sobotę 1 kwietnia o godz. 15.00 w kościele św. Barbary (Długie Ogrody 19) w Gdańsku. Właśnie wtedy usłyszymy najlepszych z najlepszych oraz zostaną wręczone nagrody. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny.

Korzystając z obecności wysokiej klasy młodych chórów z różnych stron świata, organizatorzy zaplanowali koncerty w gdańskich szkołach: Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 8 (ul. Szyprów 3) i Zespole Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 25 (ul. Boguckiego 44). Celem corocznie organizowanych koncertów jest zachęcenie młodych Gdańszczan do zapoznania się z dziedzictwem kultury różnych narodów oraz do wyboru muzykowania, jako sposobu korzystania z wolnego czasu. Organizatorom przyświeca również idea, aby śpiew chóralny dotarł do społeczności, która ma utrudniony dostęp do kultury. Dlatego chór młodzieżowy CANTICUM IUVENIS z Człuchowa, uczestnik festiwalu, wystąpi  w Domu Pomocy Społecznej w Gdańsku Oliwie.

PROGRAM FESTIWALU

piątek – 31 marca, 2017

 • godz. 11.00 Koncert
  Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 8, ul. Szyprów 3, Gdańsk
  Wystąpi: Chór Dziewczęcy GAMA, Šiauliai, Litwa
 • godz. 11.00 Koncert
  Zespół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego Nr 25, ul. Boguckiego 44, Gdańsk
  Wystąpią:
  Chłopięcy i młodzieżowy chór BALTICA,  Sosnovy Bor, Rosja
  Młodzieżowy chór BALTICA,  Sosnovy Bor, Rosja
 • godz. 11.00 Koncert
  Dom Pomocy Społecznej, ul. Polanki 121, Gdańsk-Oliwa
  Wystąpi: Chór młodzieżowy CANTICUM IUVENIS, Człuchów
 • godz. 17.30 Ceremonia Otwarcia wraz z koncertem
  Sala koncertowa  Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki, Łąkowa 1-2, Gdańsk
  Wystąpią:
  uczestnicy festiwalu
  Chór Mieszany Wydziału IV Wydziału Dyrygentury Chóralnej, Muzyki Kościelnej, Edukacji Artystycznej, Rytmiki i Jazzu  Akademii Muzycznej w Gdańsku pod dyrekcją Michała Kozorysa – gość festiwalu

Sobota – 1 kwietnia, 2017

 • godz. 10.00 Przesłuchania konkursowe
  Sala koncertowa  Akademii  im. Stanisława Moniuszki, , Łąkowa 1-2, Gdańsk
 • godz. 15.00 Ogłoszenie wyników wraz z Koncertem Finałowym
  Kościół św. Barbary, Długie Ogrody 19, GdańskWystąpią: Laureaci festiwalu