Gośćmi tegorocznej edycji festiwalu będzie żywiołowa grupa XCor z Wenezueli, która posługuje się techniką wokalną „vocal play”, natomiast do prac w jury festiwalu został zaproszony utytułowany Maestro Jae-joon Lee z Korei Południowej. Korzystając z obecności wybitnych specjalistów chóralistyki organizator zaproponuje warsztaty mistrzowskie, które skierujemy bezpośrednio do sopockiej młodzieży, chórów z województwa pomorskiego jak również do chórów uczestników festiwalu MUNDUS CANTAT SOPOT 2014.

21 maja (środa)

godz. 10.00 – 12.15
WARSZTATY PERKUSJI WOKALNEJ I GŁOSOWEJ IMITACJI INSTRUMENTÓW
Sala Koncertowa PFK, Opera Leśna, ul. Moniuszki 12, Sopot

Warsztaty przeprowadzi lider zespołu Xcor, Alejandro Level Briceño z Wenezueli, który w programie warsztatów skupi się głównie na nauce naśladownictwa dźwięków wydawanych przez instrumenty. Warsztaty poświęcone będą nauce podstawowych sztuczek perkusji wokalnej, podstawowym zagadnieniom związanym z naśladownictwem instrumentów przez głos a także techniki wykorzystania mikrofonu która powoduje, że wydawany dźwięk brzmi jak trąbka, gitara, bas, czy perkusja. Każde teoretycznie przedstawione zagadnienie zostanie dokładnie pokazane i przećwiczone razem z uczestnikami warsztatów, a na końcu cała grupa wykona popularną pieśń karaibską bez wykorzystania instrumentu muzycznego innego niż głos ludzki. Podczas warsztatów uczestnicy przekonają się jakiej radości może dostarczyć nowoczesna technika a’cappella.
Zespołem warsztatowym będzie zespół Xcor, którzy maja warunki głosowe niczym orkiestra są, samowystarczalni wokalnie i instrumentalnie.

godz. 13.00-14.00
WYKŁAD „Koreańska tradycja i nowoczesna muzyka chóralna Korei Południowej”
Sala Koncertowa PFK, Opera Leśna, ul. Moniuszki 12, Sopot

Prof. Jae Joon Lee poruszy następujące aspekty: tradycja śpiewu zbiorowego, specyfika koreańskiej literatury chóralnej w kontekście kultury narodowej, techniki prowadzenia prób, sposoby motywacji śpiewaków do pracy osobistej. Kolejnym zagadnieniem, które zaproponuje utytułowany chórmistrz będą rozważania na temat: „Ludowej muzyki Chóralnej Korei”; różne wpływy, które ukształtowały tę unikalną muzykę i jak ona ewoluowała. Tło historyczne ujawni dwa różne rodzaje koreańskiej muzyki ludowej, które są bardzo interesujące i zupełnie przeciwnie.

26 maja (poniedziałek)

 godz. 17.00 – 19.00
WARSZTATY PERKUSJI WOKALNEJ I GŁOSOWEJ IMITACJI INSTRUMENTÓW
Sala Kryształowa MCKA Zatoka Sztuki, Al. F. Mamuszki 14, Sopot

godz. 19.30 – 20.40
KONCERT

Sala Kryształowa MCKA Zatoka Sztuki, Al. F. Mamuszki 14, Sopot

Program:
utwory stanowiące egzotyczną mieszankę przeróżnych gatunków, takich jak: salsa, pop, bolero, jazz, reggae

Wykonawcy:
Zespół XCor, Merida, Wenezuela
Alejandro Level Briceño – Tenor
Guillermo J. Mejía – Kontratenor
Alejandro José Fleitas Sánchez – Tenor
Andres Heredia – Baryton
Eliezer Arrieche – Bas

Bilety w cenie 15/10 zł (uczniowie, studenci, emeryci, Karta Sopocka) do nabycia przed koncertem

Zadanie współfinansowane ze środków Miasta Sopotu