Jednym z uczestników tegorocznej edycji festiwalu będzie chór Gaia Philharmonic Choir z Tokio pod dyrekcją znakomitego dyrygenta i jednego z najlepszych japońskich kompozytorów.

Ko Matsushita urodził i wychował się w Tokio. Z wyróżnieniem ukończył kompozycję na  Kunitachi College of Music. Tytuł magistra dyrygentury chóralnej otrzymał na Kodály Institute w Kecskemét na Węgrzech. Swój talent kompozytorski rozwijał pod okiem takich osobistości jak Yuzuru Shimaoka, Koichi Uzaki, Thomas Meyer-Fiebig czy Mohay Miklo. Dyrygenturę orkiestrową szkolił u Masamitsu Takahashi, a chóralną u  Somoriai Paula. Na fenomen Matsushity składa się jego wielopostaciowe podejście do muzyki chóralnej poprzez dyrygowanie, kompozycję i nauczanie. Napisane i zaaranżowane przez niego kompozycje wykonują zespoły na całym świecie. Pod kierownictwem japońskiego dyrygenta działa obecnie 10 chórów, które biorą udział w rozmaitych konkursach w Japonii i zagranicą, zbierając pochlebne opinie jury i szacunek konkurentów.

W 2011 roku w odpowiedzi na wstrząsające doniesienia z Japonii, powstał projekt chóralny Sing for Japan. Ko Matsushita przekazał wtedy m. in. swój utwór Cantate Domino dla projektu, który został rozpowszechniony w świecie. Chóry, które podjęły inicjatywę, organizowały koncerty pod hasłem Sing for Japan, dzieło Matsushity dedykując ofiarom katastrofy elektrowni w Fukushimie.

Zapraszamy do napoznania się z niezwykłym nagraniem Cantate Domino w wykonaniu uczestników naszego festiwalu.