Dla Mediów

 

Już od 20 maja Trójmiastem po raz kolejny zawładnie śpiew chóralny – rusza 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Mundus Cantat. Chóry z całego świata wkroczą w przestrzeń miejską i podzielą się swoją pasją do śpiewu z przypadkowymi słuchaczami.

W dniach 20-23 maja odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Chóralny, a do Trójmiasta przyjadą chóry z Filipin, Chin, Szwecji, Danii, Norwegii, Słowacji, Litwy, Łotwy oraz Polski. Chóry zmierzą się w kategoriach: muzyka świecka, muzyka sakralna oraz spirituals, gospel i jazz. Najlepszych z najlepszych oraz zwycięzców nagrody Grand Prix i Statuetki Sopockiej Mewy wybierze profesjonale jury złożone z największych sław światowej chóralistyki – Jennifer Tham (Singapur), Hee Churl Kim (Korea), Jae-Joon Lee (Korea), Brady R. Allred (USA), Rolandas Daugela (Litwa) oraz przewodniczący jury, prof. Marcin Tomczak (Akademia Muzyczna w Gdańsku).

Coś dla przypadkowego i nieprzypadkowego słuchacza…
Organizatorzy Mundus Cantat starają się dotrzeć do przypadkowego słuchacza i pokazać mu, że śpiewanie w chórze może być pasjonujące i nie ma nic wspólnego z nudą. Już 21 maja w czwartek o godz. 16:30 ulicą Bohaterów Monte Cassino przejdzie rozśpiewana Parada Chórów, która zakończy się Ceremonią Otwarcia w sopockiej Muszli Koncertowej – tu usłyszmy wszystkich uczestników tegorocznego festiwalu i będziemy mogli wybrać swoich faworytów. Natomiast 22 maja w piątek o godz. 21:15 w romantycznej scenerii fontanny przy Sopockim Molo, połączone chóry wykonają „Hallelujah” Leonarda Cohena. Już następnego dnia, w sobotę 23 maja na ostrodze bocznej Molo odbędzie się performance Oddychanie Na Śniadanie – Śpiewający Streching, który poprowadzi Jennifer Tham, światowej sławy dyrygentka z Singapuru. Sprawdź jak wygląda rozśpiewanie i ćwiczenia oddechowe na próbie chóru i przyłącz się do Śpiewającego Strechingu!

Oprócz tych wydarzeń, odbędzie się również wiele koncertów uczestniczących chórów w całym regionie, na które wstęp jest wolny. Program koncertów dostępny jest na stronie internetowej festiwalu www.munduscantat.pl.

Mundus Cantat stawia na młodych
W tym roku organizatorzy promują młodych muzyków z Wybrzeża. Dlatego w piątek 22 maja o godz. 19:30 w Kościele Chrystusowym odbędzie się koncert Muzyka Renesansu i Wczesnego Baroku, w którym wystąpi młody Zespół Simultaneo pod batutą Karola Kiśla wraz z solistami.

Festiwal Mundus Cantat doczekał się również swojego własnego hymnu! „Cantemus nostrum Canticum” kompozycji ad. dr hab. Beaty Wróblewskiej zabrzmi kilkakrotnie w trakcie wydarzeń festiwalowych.
W trakcie Koncertu Finałowego również usłyszymy silną reprezentację młodych muzyków – Joannę Knitter wraz z zespołem, laureatkę Mundus Cantat 2012 w kategorii spirituals, gospel i jazz.

Aby podnieść kompetencje młodych muzyków odbędzie się szereg warsztatów z jurorami Mundus Cantat – Maestro Jae Joon Lee, dr Brady Allred, dr Brady Allred, Jennifer Tham, które odbędą się m.in. w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

And the Grand Prix goes to…
Już 23 maja w sobotę o godz. 17:00 w Tarasach Pick&Roll Club dowiemy się kto został laureatem Grand Prix Mundus Cantat 2015 oraz zdobywcą statuetki Sopockiej Mewy. Tego dnia usłyszymy najlepsze chóry 11. edycji Mundus Cantat oraz gościa specjalnego, wcześniej już wspomnianą Joannę Knitter z zespołem.

www.munduscantat.pl
www.facebook.com/munduscantat

ZOBACZ PROMO VIDEO

Pobierz

MC Notatka 2015

MC Program 2015

Plakat.jpg