3. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Muzyki Adwentowej i Świątecznej MUNDUS CANTAT Sopot

Wielkie kolędowanie w Sopocie rozpocznie się już 15 grudnia 2017 roku. Kolędy, pastorałki i pieśni adwentowe zabrzmią w Operze Leśnej, Centrum Sopot, Sopotece i w Kościele Chrystusowym podczas III Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Muzyki Adwentowej i Świątecznej „Mundus Cantat Sopot”.

Trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Muzyki Adwentowej i Świątecznej „Mundus Cantat Sopot” 2017 odbędzie się w dniach 15–17 grudnia i jest konkursem o randze międzynarodowej. Mundusowe chóry będą kolędować w różnych językach świata w kulturalnych przestrzeniach Sopotu – zarówno w Sali PFK na terenie Opery Leśnej, Centrum Sopot, SopoTece, jak i w Kościele Chrystusowym. Zespoły z Łotwy i z całej Polski śpiewająco podzielą się dobrą nowiną w czasie wigilii organizowanej dla samotnych sopockich seniorów przez MOPS oraz Polski Komitet Pomocy Społecznej.

Festiwal rozpocznie się w Centrum Sopot, gdzie młodzieżowe chóry oraz grupy instrumentalne szkół muzycznych z Lęborka i Sopotu wprowadzą nas w radosny klimat nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Występy konkursowe 9 uczestniczących w konkursie chórów będzie oceniać profesjonalne jury, w skład którego wchodzą wybitni specjaliści w dziedzinie chóralistyki. W programie konkursowym znajdą się m. in. utwory polskich kompozytorów, takich jak Gerwazy Gorczycki, Karol Kurpiński, Maciej Małecki, Stanisław Moryto i Zbigniew Preisner. 16 grudnia o godz. 15.00 w Sali Koncertowej PFK (na terenie Opery Leśnej) odbędzie się Koncert Finałowy wraz z ogłoszeniem wyników. Zwieńczeniem festiwalu będzie coroczny koncert poświęcony pamięci Michaela Ray Dawidowa, który będzie miał miejsce w Kościele Chrystusowym (ul. Obrońców Westerplatte 21, Sopot) 17 grudnia o godz. 17.00. W programie koncertu usłyszmy Zespół Klarnetowy Sopockiej Szkoły Muzycznej pod kierunkiem Dariusza Egielmana, Chór Sopockiej Szkoły Muzycznej I st. oraz Chór Festiwalowy SSW „Mundus Cantat” pod dyrekcją Beaty Wróblewskiej. To wyjątkowe wydarzenie wprowadzi trójmiejską społeczność w radosny nastrój oczekiwania na przyjście świąt.

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Organizatorzy w trakcie koncertu będą zbierać datki, zabawki oraz słodycze dla 11-letniego Mikołaja Charuka, ucznia Sopockiej Szkoły Muzycznej. 10-letni Mikołaj urodził się bez kości udowej w lewej nodze. Aby usprawnić mu poruszanie się w maju przeszedł operację w Stanach Zjednoczonych, a teraz przechodzi kilkumiesięczną rehabilitację.

Program festiwalu

piątek – 15 grudnia, 2017

godz. 18.00 Koncert W centrum miasta Gwiazdka
Sopot Centrum, Tadeusza Kościuszki 14, Sopot
Chór CANTO PSM I st w Lęborku
Zespół klarnetowy Sopockiej Szkoły Muzycznej
Chór Sopockiej Szkoły Muzycznej I st

sobota – 16 grudnia, 2017

godz.10.00 Przesłuchania konkursowe
Sala Koncertowa PFK, Opera Leśna, ul. Moniuszki 12, Sopot

godz. 13.00 Koncert W centrum miasta Gwiazdka
Sopoteka, Sopot Centrum, poziom +2, Tadeusza Kościuszki 14, Sopot
Chór Żeński LORELEJA, Riga, Łotwa
Chór TIBI DOMINE parafii św. Agnieszki w Goniądzu

godz. 15.00 Koncert Finałowy
Sala Koncertowa PFK, Opera Leśna, ul. Moniuszki 12, Sopot

godz. 17.00 Koncert (Wigilia dla samotnych sopockich seniorów)
Sala Posiedzeń UM Sopot
Kiciński Chór Kameralny „Arsis”, Kicin

niedziela – 17 grudnia, 2017

godz. 17.00 Koncert „Zapal światło ponad nami”
Kościół Chrystusowy, ul Obrońców Westerplatte 21, Sopot
Koncert poświęcony pamięci Michaela Ray Dawidowa
Zespół klarnetowy Sopockiej Szkoły Muzycznej pod kierunkiem Dariusza Egielmana
Chór Sopockiej Szkoły Muzycznej I st pod kierunkiem Anny Barszcz
Chór Festiwalowy SSW MUNDUS CANTAT pod dyrekcją Beaty Wróblewskiej

W trakcie koncertu będziemy zbierać datki, zabawki oraz słodycze dla 11. letniego Mikołaja Charuka, ucznia Sopockiej Szkoły Muzycznej aby pomóc mu dojść do sprawności ruchowej