2. Gdański Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej MUNDUS CANTAT im. Jana Pawła II

W dniach 20-23 października odbędzie się 2. Gdański Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej MUNDUS CANTAT. Koncerty oraz przesłuchania odbędą się w gdańskich kościołach. Organizatorzy zaplanowali również niespodziankę dla słuchaczy – Noc Chórów!

 

W programie Festiwalu znajdują się koncerty na wysokim poziomie wykonawczym z udziałem chórów – uczestników, m.in. z Mińska, Białej Podlaskiej i Wejherowa. Przesłuchania konkursowe odbędą się Kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej na gdańskiej Żabiance. Zespoły będą oceniane przez profesjonalne jury w składzie prof. Anna Fiebig, dr hab. Beata Wróblewska, prof. Waldemar Górski z Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz prof. Wiesław Delimat z Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie a walczyć będą o Grand Prix, nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska oraz o statuetkę UBI Leones. 21 października w piątkowy wieczór, chóry festiwalowe wyśpiewają NOC CHÓRÓW w kościołach gdańskiej Żabianki w hołdzie Janowi Pawłowi II, Wielkiemu Polakowi.  Koncert Finałowy, na którym poznamy laureatów festiwalu, odbędzie się 22 października w Archikatedrze Oliwskiej. Obok laureatów, Trójmiejskiej publiczności zaprezentuje się gość festiwalu – Chór Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego Non Serio.

Hasłem tegorocznego festiwalu są słowa Niech połączy nas melodia modlitwy”. Zaśpiewamy wspólnie w zapierających dech w piersi wnętrzach gdańskich kościołów wołając o pokój i modląc się za ofiary terroryzmu. Spróbujemy śpiewem zatrzymać przemoc i prosić, aby zachować świat i jego mieszkańców w pokoju i oddalić od niego niszczącą falę terroryzmu. Połączone chóry MUNDUS CANTAT GDAŃSK zaśpiewają utwór skomponowany specjalnie na tę okazję przez młodą, utalentowaną kompozytorkę z Wejherowa – Annę Rocławską – pieśń na cześć Jana Pawła II. Pragniemy oddać najgłębszy hołd naszemu wielkiemu Polakowi Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, który był strażnikiem pokoju na świecie.

Festiwal odbędzie się pod patronatem Metropolity Gdańskiego Jego Ekscelencji ks. Abp Sławoja Leszka Głódzia.