To już 10 lat do Trójmiasta zjeżdżają się chóry z całego świata. To już 10 lat przez te kilka majowych dni Wybrzeże staje się światową stolicą chóralistyki. W tym roku w sposób wyjątkowy będziemy świętować 10. edycję Międzynarodowego Festiwalu „Mundus Cantat”.

Festiwal „Mundus CantaDSCN0790t” to nie tylko setki uczestników z całego świata, kilometrowa parada chórów trasą słynnego „Monciaka” oraz dziesiątki wydarzeń festiwalowych w Trójmieście i zaprzyjaźnionych festiwalowi miastach, ale również warsztaty mistrzowskie dla studentów Akademii Muzycznej, panele dyskusyjne oraz happeningi. Tegoroczna, jubileuszowa edycja festiwalu będzie obfitować w koncerty na najwyższym poziomie wykonawczym a w programie Mundus Cantat każdy znajdzie coś dla siebie.

W dniach 11-26 maja tego roku odbędzie się jubileuszowa 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Mundus Cantat”. W ramach obchodów jubileuszu odbędzie się wiele koncertów uczestników festiwalu, trójmiejskich muzyków, jak również zaproszonych gości specjalnych – grupy XCor z Wenezueli oraz Tuna Universitaria Derecho de Córdoba z Hiszpanii.

„Sopocka Mewa” trafi do…
W tym roku do Sopotu przyjadą chóry z Brazylii, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Szwecji, Czech, Hiszpanii, Wenezueli oraz Japonii. Te z nich, które staną do konkursu, będą rywalizować w 3 kategoriach – muzyka sakralna, muzyka świecka i ludowa oraz gospel, jazz, spirituals. Odbędzie się aż 17 prezentacji konkursowych, na które wstęp jest bezpłatny. Prezentacje będzie oceniać profesjonalne jury, pod przewodnictwem prof. Marcina Tomczaka z Akademii Muzycznej w Gdańsku, obok którego zasiądą prof. Anna Fiebig, prof. Andrea Angelini (Włochy), prof. Milan Kolena (Słowacja), prof. Waldemar Górski oraz światowej sławy dyrygent Jae Joon Lee (Korea Południowa), profesor na Santo Tomas Music College w Manili.

Już 24 maja (godz. 17:00) na Gali Finałowej w tarasach sopockiego klubu „Pick&Roll” poznamy zwycięzców nagrody GRAND PRIX oraz Statuetki Sopockiej Mewy. Wydarzenie uświetnią również występy gości specjalnych.

Crème de la crème
Na specjalne zaproszenie organizatorów również i w tym roku przyjedzie dobrze znana trójmiejskiej publiczności grupa XCor z Wenezueli. XCor to pięciu profesjonalnych muzyków z Meridy, którzy tworzą muzykę bez użycia instrumentów. W repertuarze zespołu znajdziemy utwory stanowiące egzotyczną mieszankę przeróżnych gatunków, takich jak: salsa, pop, bolero, jazz, reggae, a nawet rock.

Tuna Cordoba (Hiszpania)

Gościem specjalnym jubileuszowej edycji Mundus Cantat będzie również Tuna Universitaria Derecho de Córdoba. Muzycy, którzy wystąpią na trójmiejskich scenach muzycznych reprezentują Wydział Prawa Uniwersytetu w Kordobie. La Tuna to nic innego jak muzyczne, tradycyjne ugrupowanie studentów rodem z Hiszpanii. Korzenie tej tradycji sięgają kilku wieków. Na początku, studenci którzy nie mieli pieniędzy na swoje utrzymanie śpiewali typowe dla ziemi andaluzyjskiej utwory, żeby zebrać kilka monet lub dostać ciepły posiłek. Obecnie członkowie zespołu nawiązują do tych czasów głównie swoim strojem i ludowym repertuarem.

Goście specjalni wystąpią w trakcie Ceremonii Otwarcia i Koncertu Finałowego, jak również dadzą wiele koncertów w naszym regionie. Szczegółowy program festiwalu znajdziecie Państwo na stronie internetowej tutaj.

Główny organizator – Festiwalowy Chór SSW Mundus Cantat – zaprosił do świętowania również zespoły z regionu oraz sam wystąpi w podwójnej roli – organizatora i wykonawcy. Chór przygotował specjalny program, który zaprezentuje w kilku koncertach. Już 21 maja (środa) o godz. 19:30 zaprasza na Galę Otwarcia, na której wraz z Chórem Uniwersytetu Gdańskiego wykona barokowe dzieło Marca-Antoine Charpentiera „Te Deum”. W trakcie koncertu zabrzmi również „Cantate Domino”, którym zadyryguje sam kompozytor – Ko Matsushita. Matsushita skomponował to wielkie dzieło w 2011 r. dedykując je zmagającej się ze skutkami tsunami Japonii. Tym razem artyści – chór Mundus Cantat, Chór UG oraz Filharmoniczny Chór Gaia – zaśpiewają dla Ukrainy i Wenezueli, które rozpoczęły swoją trudną drogę do wolności, demokracji i poszanowania praw człowieka.

Następnego dnia (22 maja) w czwartek odbędzie się koncert z muzyką polską. W Kościele Chrystusowym zabrzmią pieśni Chopina i Moniuszki, piosenki ludowe i rozrywkowe jak również polskie kompozycje współczesnych kompozytorów. Muzykę polską publiczności i międzynarodowym uczestników festiwalu zaprezentuję Festiwalowy Chór SSW Mundus Cantat, Chór Gminy Kolbudy CAMERATA SANTA CECILIA, Chór mieszany CANTILENA OSM II st. w Gdańsku oraz wybitny pianista prof. Bogdan Kułakowski.

Śpiewamy na pTAK!

GAIA (Japonia)Ptaki były inspiracją dla Mozarta, Beethovena, Straussa, Vivaldiego, Chopina – a to tylko kilka przykładów. Tak samo inspirowały naszych ludowych grajków i pieśniarzy. Swoim śpiewem dawały natchnienie poetom i zakochanym – a wszystkim ludziom ukojenie… Tyleż królom, co robotnikom. Tak samo biednym, co bogatym. W Polsce, jak i w Boliwii, Australii, czy w każdym innym zakątku świata. I nie powinno nas to dziwić! W końcu to one wymyśliły muzykę i śpiew. Śpiewały na długo zanim my w ogóle pojawiliśmy się na Ziemi. Gdyby nie ptaki, być może nie byłoby dzisiaj naszego Festiwalu Mundus Cantat.

W dobie globalnego kryzysu bioróżnorodności, nadszedł czas abyśmy to my o nie zadbali. Zaśpiewamy dla nich na prawdziwie ptasią nutę – D-DUR! Czyli radośnie i donośnie. Ku pochwale niezwykłej (ale kruchej!) Różnorodności Życia na Ziemi. W tym roku konkurs wzbogaci się o jeszcze jedną kategorię, w której chóry zaprezentują utwory nawiązujące do ptaków i przyrody. Dla zwycięzców tej kategorii czeka specjalna nagroda ufundowana przez stowarzyszenie Ptaki Polskie, które na co dzień chroni ptaki i miejsca, w których one żyją. Będzie też okazja, aby wszystkie wykonania nagrać na specjalnej pamiątkowej płycie.

 

Serdecznie zapraszamy!

http://www.trojmiasto.pl/Mundus-Cantat

https://www.facebook.com/MundusCantatFESTIVAL